niedziela, 24 marca 2013

Jakie wyróżniamy typy postaci w anime i mangach?

Tsundere

Termin ten został stworzony przez fanów. Składa się z dwóch słów: „tsuntsun” oznaczający trzymanie się z daleka, oziębłość oraz „deredere”, który oznacza zauroczenie. Postacie Tsundere traktują innych ozięble. Mogą ignorować inne postacie, być dla nich agresywne lub po prostu nie miłe. Wraz z upływem fabuły uczucia tych postaci ulegają zmianie. Może być to uznanie, lub nawet zauroczenie. Termin odnosi się do kobiet i mężczyzn.

Przykład:  Aoyama Mio (Kami nomi zo Shiru Sekai)

 Yandere

Termin także stworzony przez fanów. Składa się z dwóch słów: „yanderu”, oznaczającego bycie chorym i „deredere” o którym wcześniej wspomniałam. Można uznać je za przeciwieństwo Tsundere. Yandere są na początku miłe i nieśmiałe. Wraz z upływem czasu, przez jakieś wydarzenie stają się niezrównoważone psychiczne lub wpadają w psychoze. Zdolne są wtedy nawet do morderstwa. Termin bardzo często odnosi się do bohaterek które podkochują się w głównym bohaterze.

Przykład: Sonozaki Shion (Higurashi no Naku Koro ni)



  Yangire

Jest to dość nowe pojęcie. Określa osobę podobną do yandere. Zachowuje się wręcz tak samo, jednak jest to spowodowane czymś innym. Wpadają w ten stan z powodu zazdrości, irytacji oraz nie z powodu miłości.

Przykład: Ryuugu Rena (Higurashi no Naku Koro ni)

 Moe


Istnieje wiele postaci moe i nie można jednoznacznie określić kto nią jest. Dla każdego jest to ktoś inny. Postać moe to postać która posiada cechy które przyciągają do siebie widzów. Może być to spowodowane wyglądem, zachowaniem czy osobowością. Mogą być to zalety jak i wady. Wszystko zależy od widza.

 Kenomomimi

Po japońsku ‘zwierzęce uszy’. W odniesieniu do anime i mangi terminu tego używa się na określenie postaci o ludzkim wyglądzie, posiadającej jakieś zewnętrzne atrybuty zwierzęce. Atrybuty te są u takich postaci zazwyczaj minimalne

Przykład: InuYasha (InuYasha)

 Shinigami

Są to Bogowie Śmierci. Są różnie wyobrażani przez Japończyków dlatego postacie te w różnych anime mogą się od siebie zupełnie różnić.

Przykład: Ryuk (Death Note)

 Bishounen

Po Japońsku oznacza to "piękny chłopak". Są to bohaterowie o wyidealizowanej urodzie. Mają długie włosy i niemal dziewczęcą urodę.

Przykład: Michaelis Sebastian (Kuroshitsuji)

 Bishoujo

Po Japońsku oznacza to "piękna dziewczyna". Występują w niemal każdym anime. Jednak w odróżnieniu do bishounenów, bishoujo można także nazwać gatunek mangi w której znajduje się pełno pięknych dziewczyn.

Przykład: Usagi Tsukino (Czarodziejka z Księżyca)

Kemono

Po japońsku ‘zwierzę’. W sztuce japońskiej są to fikcyjne postaci mające wygląd różnych zwierząt, posiadające jednak ludzkie cechy i zachowania.

Przykład: Happy (Fairy Tail)

Yōkai

Rodzaj mściwego ducha, nadprzyrodzonego bytu, dobrze zakorzenionego w kulturze i folklorze Japonii. Termin „yōkai” jest bardzo rozległy, odnosi się do wszystkich stworów i bytów, których boją się Japończycy i którymi straszą dzieci: duchy, zjawi, gobliny, ogry, demony, zwierzęta, wszelkie niewytłumaczalne zjawiska czy sytuacje itp.


I to tyle na dzisiaj :3
Wiem, nota powinna się pojawić wczoraj, ale... Były pewne trudności xd 
Żeby nie było, że nie mówiłam - Weronika na razie nic nie pisze, bo nie ma dostępu do komputera, z tego co wiem, to chyba się jej coś popsuło ;d Ale możliwe, że w środę już napisze coś ona, a nie ja ^^
Pytanie... Chcecie w końcu tą notę z rysunkami, czy nie? Bo nie widzę, żebyście cokolwiek przysyłali :/
GaduGadu: 35705475

1 komentarz:

  1. Ja chcę :3 jak mało, to dodaj też swoje :D chętnie zobaczę jak rysujesz :)
    Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń