sobota, 6 lipca 2013

Czego uczą nas bohaterowie mangi i anime "Naruto"?

Na pewno wiele osób wie, że typowe shouneny - mangi/anime przeznaczone głównie dla chłopców - wiele uczą, przeważnie dobrych rzeczy, ale jestem pewna, że istnieją wyjątki. Oglądając anime "Naruto" (zdecydowanie wolę serial zamiast komiksu, ale również czytam, anime było pierwsze) napotkałam się na wiele bardzo dobrze rozbudowanych postaci, wszystkie się różniły od innych (przykład - "lekko" nadpobudliwy Naruto i największy leń na świecie, jakim był Shikamaru.). Było wiele bohaterów, którzy mnie czegoś nauczyło, poniżej zamieszczę ich listę. Oczywiście nie będą to wszyscy, co czegokolwiek uczą, możecie nie znaleźć czegoś, co dla Was jest ważne.

UWAGA - MOŻE ZNAJDOWAĆ SIĘ SPOILER!


 Naruto Uzumaki, jako główny bohater serii uczy nas najwięcej. Zawsze dążył do celu, o czym świadczy jego pogoń za Sasuke - dla mnie było to z lekka głupie, zważywszy na szkody, jakie Uchiha wyrządził Konosze i Konoszanom, ale podobał mi się jego upór w dążeniu do celu. Uczy nas, że przyjaciele są najważniejsi, przytoczę cytat: "Marzenie, przez które umierają przyjaciele to nic nie warte gówno". Dodatkowo, jako główny bohater shounena, uczy nas podstawowych rzeczy, że nie wolno się poddawać ze względu na wszystko, że trzeba dbać o bliskich itp., itd. Jeśli ktoś siedzi w temacie shounenów, wie, o co chodzi.
Hinata uczy nas bardzo ważnej rzeczy - że w miłości nie wolno się poddawać i, że trzeba o nią walczyć mimo wszystko, nawet, gdyby miałoby się umrzeć. Proszę, a oto cytat: "Naruto… Zawsze, zawsze biegnę za tobą. Nawet teraz… Ale gdy tylko ta wojna się skończy… Zamierzam zatrzymać się raz na zawsze. Następnym razem będę obok ciebie trzymając twoją dłoń. Idąc razem z tobą.".


Nie mogę chyba powiedzieć, że uczy mnie tego Gaara, ale nauczyłam się tego na jego przykładzie. Mimo tego, jaki jesteś, na pewno jest ktoś, dla kogo będziesz kimś ważnym, ktoś, kto zostanie twoim przyjacielem. Nauczyłam się też tego, że ból nie pochodzi tylko od ran fizycznych, ale też psychicznych - niezabliźnione dają w kość do śmierci. Niestety tu nie znalazłam żadnego pasującego cytatu.


Obito nie uczy wiele - mały Obito jest kawaii niezdarą, jednak nie jest beztalenciem, a "umiera" w okropnych okolicznościach. (A tak a` propos, coś o mnie, oglądałam "Kakashi Gaiden" około czterech razy i za każdym razem płakałam na śmierci Obito, pokochałam te dwa odcinki c: ) Jednak nauczyłam się czegoś patrząc na niego - nasz świat nie jest idealny, jest pełen okrucieństwa, śmierci i innych strasznych rzeczy. Mimo tego, jednak nie mamy wyboru - musimy w nim żyć, jednak możemy sobie jakoś "pomóc" w pokolorowaniu naszego świata, nie trzeba od razu rozpętywać wielkiej wojny, rozwalać wszystko, co niepotrzebne i tworzyć świat idealny bez przegranej, walk, śmierci... "Jestem nikim... I nawet nie chcę być kimś. Zależy mi tylko na zrealizowaniu planu Księżycowe Oko." Jest jeszcze jeden cytat Obito, ale jako małego chłopca: "W świecie ninja, ci którzy nie przestrzegają zasad to śmiecie. Ale Ci, którzy nie dbają o swoich przyjaciół, są gorsi od śmieci". (Mały) Obito uczy, że przyjaciele są najważniejsi.


Kakashi uczy dość dużo. Według mnie podstawową rzeczą jest to, żeby się nie poddawać po śmierci bliskich ( jego matka umarła, kiedy był mały, ojciec popełnił samobójstwo, Obito jako przyjaciel "umarł" go chroniąc, a Rin nabiła się na jego raikiri ). Kakashi powtarza, że "Następne pokolenie zawsze wyprzedzi poprzednie. To jeden z nigdy nie kończących się cyklów życia.". Pokazuje, że od ludzi, którzy nas otaczają, możemy się wiele nauczyć, jak i również "odziedziczyć" po nich pewne zachowania (np. Kakashi zawsze się spóźnia, "nauczył" się tego od Obito).


Na przykładzie Sasuke nauczyłam się tego, że zemsta zawsze prowadzi do zła, prędzej, czy później. Wiem, że nie warto się jej poddawać, bo spójrzcie, jak się zmienił Sasuke - od słodkiego chłopczyka do... zimnego emo? Chyba tak. Ale nie mam zamiaru tu obrażać Sasuke ani jego fanów, po prostu ja tak go widzę.


Od Itachiego nauczyłam się ważnych rzeczy. Jedną z nich (i chyba najważniejszą) było to, że nasza ojczyzna jest ponad naszym życiem i to ją trzeba ratować, kiedy ma się wybór. Zawsze trzeba wybrać mniejsze zło (decyzja - wybić klan, czy nie wybić). Itachi jednocześnie będąc w Akatsuki był dobry - wszystko robił dla swojego braciszka. Itachi mówił wiele mądrych rzeczy, przytoczę Wam moje ulubione cytaty: "Jeśli się wyróżniasz, jesteś znienawidzony przez innych.", "Przywiązanie jest ograniczeniem samego siebie.", "Każdy człowiek żyje, wierząc w to, co wie, oraz w to, czego doznaje. Sumę tych doświadczeń zwie rzeczywistością. Lecz wiedza i poznanie to pojęcia niejednoznaczne, są niczym więcej jak tylko ułudą, iluzją wykreowanego przez siebie świata.".

Minato uczy nas, że dla shinobi najważniejsza jest praca zespołowa. Cytat: "Najważniejszą rzeczą dla shinobi, jest praca zespołowa!". Minato przypomina Naruto - nie poddawał się itd. Minato jest wzorem do naśladowania - poświęcił się razem ze swoją żoną, by uratować ich syna.


Nagato nauczył mnie jednej rzeczy - że "Ból jest nieunikniony, cierpienie jest obowiązkowe.". Dodatkowo nauczyłam się jeszcze tego, że "Ci, którzy nie rozumieją prawdziwego bólu, nigdy nie zrozumieją prawdziwego pokoju.".


Hiashi Hyuuga (ojciec Hinaty i Hanabi) uczy nas, że "Oddanie życia za swoje dzieci, jest powinnością każdego shinobi!".


Lee uczy, że zawsze możesz stać się silnym, nie ważne, czy jesteś całkowicie sprawny, wystarczy tylko ciężka praca. Oto jego cytaty: "Jeśli nie potrafię wykonać 400 pompek wykonam 800 przysiadów... Jeśli nie potrafię wykonać 800 przysiadów, wykonam 2000 skoków na skakance." i "Chcę udowodnić, że mogę być wspaniałym ninja nawet nie znając Ninjutsu i Genjutsu... Udowodnię to całemu światu!".

To chyba są wszyscy główni (OK, Hiashi nie jest główny, ale co tam) bohaterzy, którzy czegoś uczą. Oczywiście rzeczy, których uczy nas jakaś postać się powtarzają, na przykład Kisame też lekko uczy, że ojczyzna jest najważniejsza (wybicie ludzi z jego wioski, którzy posiadali tajne szyfry). Jeśli kogoś nie znaleźliście, kto Was czegoś uczy, to napiszcie w komentarzu : )
Do napisania :>

2 komentarze:

 1. Hmm, bardzo ciekawa notka, aczkolwiek czy to nie ojciec Kakashi'ego powiedział ten cytat z przyjaciółmi i śmieciami ? Wydaje mi się, że to właśnie było on, ale jak nie to mnie popraw ;) Pozdrawiam
  Akane

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ah nie, chyba jednak powiedział to Obito ;) Miałaś rację ;p Pozdrawiam
   Akane

   Usuń